Kurzy pro veřejnost

Výzkumný a výukový minipivovar ZF JU nabízí od listopadu 2017 individuální i skupinové kurzy vaření piva. Počet účastníků kurzu: 1 – 5.

Kurzy jsou vedeny zkušeným sládkem minipivovaru. Lze je po dohodě zaměřit nejenom na samotné praktické vaření piva, ale můžeme nabídnout i teoretickou přípravu na vaření, čistění a desinfekci provozu, úvod do problematiky pivních druhů, také aktuální informace ohledně legislativy k minipivovarům a domácímu vaření. Případně informace o technologiích využívaných v pivovarnictví.

Každý účastník je povinen zajistit si před absolvováním kurzu zdravotní průkaz, jinak mu nemůže být umožněn vstup do prostoru varny. Dále doporučujeme pracovní oděv a voděodolnou obuv.

Aktuálně nabízíme 4 varianty kurzů:

  1. Základní kurz, v rámci kterého si účastníci uvaří jednu várku většinou spodně kvašeného ležáku. Kurz trvá mezi 10 – 12 hodin. Účastník obdrží před kurzem teoretické podklady k výrobě vařeného typu piva a na pozici pomocného sládka se zapojí do výroby. Tento kurz probíhá na profesionální varně o obsahu 200 L. Kurzu se mohou účastnit jak pivní nadšenci, pro které bude zážitek pomáhat při vaření piva a dozvědět se více o technologických postupech a chemických procesech na základě kterých se pivo vyrábí. Tak profesionálové, kterým, po poradě se sládkem nabízíme možnost vyzkoušet vlastní recepturu. Kurz probíhá pravidelně (vždy je třeba nejprve ověřit obsazenost!), každý čtvrtek od 7.30 v Minipivovaru ZF JU. Cena: 2 500,- Kč.

  2. Rozšířený kurz trvá dva dny a jeho součástí je jednak výše popsaná účast na výrobě aktuálně vařeného pivního druhu (první den), sanitace varny (teoretické podklady opět poslány předem) a školení v oblasti pivních druhů a pivní legislativy. Kurz začíná ve čtvrtek 7.30 a v pátek v 8.00 v Minipivovaru ZF JU, celková předpokládaná délka kurzu je 18 – 20 hodin. Cena: 5 000,- Kč.

  3. Kurz domácího vaření (Homebrewing). Tento kurz bude nabízen od května 2018 a je určen pro pivní nadšence, kteří si chtějí vyzkoušet uvařit vlastní pivo bez použití profesionální technologie. Vaření probíhá v laboratoři Minipivovaru ZF JU a je realizováno pomocí běžně dostupných prostředků (hrnce, síta, vařiče) nicméně z profesionálních surovin a za použití klasické receptury, nevaří se ze sladinových či mladinových koncentrátů, ale ze šrotovaného sladu, chmelových peletek a vody, zájemci tedy projdou všemi technologickými kroky výroby jako při vaření na profesionálních technologiích nicméně aplikovaných na domácí podmínky. Termíny jsou dle domluvy a kurz se otvírá pouze pro 4 zájemce na jeden termín. Cena 3 500,-. Uvařené pivo si účastníci odnášejí domů.

  4. Kurz je určen pro odbornou veřejnost, jedná se o nejnáročnější kurz, který probíhá v rámci celoživotního vzdělávání na ZF JU, zájemce zde absolvuje 5 předmětů: Ekonomika pivovarského průmyslu, Potravinářská legislativa a management jakosti, Pivovarské technologie, Senzorická analýza produktů a Výroba piva. Časová dotace je 221 hodin, průběh podléhá harmonogramu aktuálního akademického roku. Cena kurzu je 35 000,- Kč.

Všechny ceny jsou včetně DPH. V ceně není kalkulováno ubytování ani strava. Nicméně lze využít po předchozí domluvě ubytování v kampusu JU a stravování v Menze JU, nebo zajistit přístup do přilehlého objektu kde je účastníkům zdarma k dispozici kuchyňka.

Po absolvování všech typů kurzů získá účastník certifikát o absolvování.

Výukový minipivovar ZF JU nabízí také absolvování povinné praxe pro studenty středních škol s pivovarským zaměřením.

Těšíme se na vás v prostotách minipivovaru ZF.

Dej Bůh štěstí.

 

Bližší informace vám rádi poskytneme na mailu: brezina@zf.jcu.cz