Kurzy pro veřejnost

Kurzy pro veřejnost

Výzkumný a výukový minipivovar ZF JU nabízí od listopadu 2017 individuální i skupinové kurzy vaření piva. Počet účastníků kurzu: 1 – 5.

Kurzy jsou vedeny zkušeným sládkem minipivovaru. Lze je po dohodě zaměřit nejenom na samotné praktické vaření piva, ale můžeme nabídnout i teoretickou přípravu na vaření, čistění a desinfekci provozu, úvod do problematiky pivních druhů, také aktuální informace ohledně legislativy k minipivovarům a domácímu vaření. Případně informace o technologiích využívaných v pivovarnictví.

Každý účastník je povinen zajistit si před absolvováním kurzu zdravotní průkaz, jinak mu nemůže být umožněn vstup do prostoru varny. Dále doporučujeme pracovní oděv a voděodolnou obuv.

Přihlašování na kurzy probíhá elektronicky, přes odkaz uvedený pod každým typem kurzu. Po přihlášení se individuálně domlouváme na konkrétním termínu.

Aktuálně nabízíme 4 varianty kurzů a jednu zkoušku profesní kvalifikace:

Varianta 1:

Základní kurz, v rámci kterého si účastníci uvaří jednu várku většinou spodně kvašeného ležáku. Kurz trvá mezi 10 – 12 hodin. Účastník obdrží před kurzem teoretické podklady k výrobě vařeného typu piva a na pozici pomocného sládka se zapojí do výroby. Tento kurz probíhá na profesionální varně o obsahu 200 L. Kurzu se mohou účastnit jak pivní nadšenci, pro které bude zážitek pomáhat při vaření piva a dozvědět se více o technologických postupech a chemických procesech na základě kterých se pivo vyrábí. Tak profesionálové, kterým, po poradě se sládkem nabízíme možnost vyzkoušet vlastní recepturu. Kurz probíhá pravidelně (vždy je třeba nejprve ověřit obsazenost!), každý čtvrtek od 7.30 v Minipivovaru ZF JU. Cena: 2 500,- Kč. https://czv.jcu.cz/cs/kurzy-pro-verejnost/kurz?id=12115

Varianta 2:

Rozšířený kurz trvá dva dny a jeho součástí je jednak výše popsaná účast na výrobě aktuálně vařeného pivního druhu (první den) a sanitace varny. Kurz začíná ve čtvrtek 7.30 a v pátek v 8.00 v Minipivovaru ZF JU, celková předpokládaná délka kurzu je 18 – 20 hodin. Cena: 5 000,- Kč. https://czv.jcu.cz/cs/kurzy-pro-verejnost/kurz?id=12114

Varianta 3:

Kurz domácího vaření (Homebrewing). Tento kurz je určen pro pivní nadšence, kteří si chtějí vyzkoušet uvařit vlastní pivo bez použití profesionální technologie. Vaření probíhá v laboratoři Minipivovaru ZF JU a je realizováno pomocí běžně dostupných prostředků (hrnce, síta, vařiče) nicméně z profesionálních surovin a za použití klasické receptury, nevaří se ze sladinových či mladinových koncentrátů, ale ze šrotovaného sladu, chmelových peletek a vody, zájemci tedy projdou všemi technologickými kroky výroby jako při vaření na profesionálních technologiích aplikovaných na domácí podmínky. Termíny dle domluvy většinou ve středu. Cena 3 500,-. Uvařené pivo si účastníci odnášejí domů. https://czv.jcu.cz/cs/kurzy-pro-verejnost/kurz?id=12116

Varianta 4:

Akreditovaný kurz na pozici: Pracovník varny pivovaru. Kurz je určen pro odbornou i laickou veřejnost, jedná se o nejnáročnější kurz, který probíhá v rámci celoživotního vzdělávání na ZF JU, zájemce zde absolvuje 100 hodin teoretické výuky a 150 hodin praktické výuky, v rámci kterých uvaří na pozici pomocného sládka 10 várek piva. Tento kurz účastníka jednak připraví na zkoušku profesní kvalifikace na pozici: Pracovník varny pivovaru (kód: 29-059-H), a dále po předložení osvědčení o absolvování tohoto kurzu a doložení roční praxe (pracovní smlouvou, dohoda) lze žádat o živnostenský list v oboru: Pivovarník sladovník, který umožňuje vedení či vybudování minipivovaru. Průběh kurzu podléhá harmonogramu aktuálního akademického roku. Termíny individuální, vždy pro tři uchazeče. Cena kurzu je 42 000,- Kč.

 

Zkouška profesní kvalifikace:

Pracovník varny pivovaru (kód: 29-059-H),absolvovaná zkouška slouží jako vstup na pracovní trh.  Zkouška je praktická a skládá se z těchto kroků:  Příjem surovin pro výrobu mladiny, Šrotování sladu, Vystírání sladového šrotu a rmutování díla, Scezování sladiny, Výroba mladiny, Vedení varního listu mladiny, Dodržování hygieny a sanitace při výrobě mladiny, Dodržování BOZP a požární ochrany při výrobě mladiny. Cena zkoušky 5 000,- Kč.

Všechny ceny jsou včetně DPH. V ceně není kalkulováno ubytování ani strava. Nicméně lze využít po předchozí domluvě ubytování v kampusu JU a stravování v Menze JU, nebo zajistit přístup do přilehlého objektu kde je účastníkům zdarma k dispozici kuchyňka.

Po absolvování všech typů kurzů získá účastník certifikát o absolvování, u kurzu číslo 4 potvrzení o ÚČASTI V AKREDITOVANÉM VZDĚLÁVACÍM PROGRAMU a po absolvování zkoušky profesní kvalifikace záznam o průběhu a výsledku zkoušky.

 

Výukový minipivovar ZF JU nabízí také absolvování povinné praxe pro studenty středních škol s pivovarským zaměřením.

Těšíme se na vás v prostotách minipivovaru ZF.

Dej Bůh štěstí.

 

Bližší informace vám rádi poskytneme na mailu: brezina@zf.jcu.cz